,,Jak Ptak, Wysokim Lotem": Wzmożone Pobudliwości Psychiczne u Osób Zdolnych

Dublin Core

Title

,,Jak Ptak, Wysokim Lotem": Wzmożone Pobudliwości Psychiczne u Osób Zdolnych

Description

Kazimierz Dąbrowski, autor teorii rozwoju osobowości przez dezintegrację pozytywną, opisał pięć form intensywnego przeżywania (nadpobudliwość): psychomotoryczną, sensoryczną, wyobrażeniową, intelektualną i emocjonalną. Charakteryzują one, w różnym stopniu, młodzież wybitnie zdolną i twórczą. Ponieważ te intensywności odbiegają od normy, często traktowane są jako objawy zaburzeń psychicznych. Konieczne jest więc zrozumienie tego, co jest normalne. Zamiast trzymać się statystycznego pojęcia normy, które jest mylne, lepiej jest oprzeć się na biologicznym pojęciu tego, co jest normalne. Oprócz dezintegracji pozytywnej i nadpobudliwości Dąbrowski wprowadził wiele innych pojęć, m.in.: potencjał rozwojowy, nieprzystosowanie pozytywne, dynamizmy przemiany wewnątrzpsychicznej. Pojęcia te i zjawiska, które one określają, mają duże znaczenie dla rozumienia rozwoju i edukacji młodzieży wybitnie zdolnej i twórczej.

Date

2015

Language

Polish

Source

Piechowski, M. M. (2015) ,,Jak ptak, wysokim lotem": Wzmożone pobudliwości psychiczne u osób zdolnych. Psychologia Wychowawcza, NR 8, 122-137.

[This is a translation of "A Bird Who Can Soar": Overexcitabilities in the Gifted, from Off the Charts. ]

Files

JAK PTAK WYSOKIM LOTEM.pdf

Tags

Citation

“,,Jak Ptak, Wysokim Lotem": Wzmożone Pobudliwości Psychiczne u Osób Zdolnych,” TPD Archive , accessed January 27, 2020, http://christianewells.com/items/show/60.

Document Viewer